Medvědí paštika

přidáno: 2. 11. 2012 4:30, autor: Marek Štván   [ aktualizováno 2. 11. 2012 4:50 ]

Kdo kdy dělal jakoukoliv paštiku zjistí, že paštika z medvěda je stejně jednoduchá jako cikánská, z telecích jater, nebo z králíka.

Než se pustíme do vlastní přípravy paštiky, je třeba postarat se o několik detailů. První z nich bude pro Čecha zakoupení letenky do lesa, kde se medvědi vyskytují. V mém případě volba padla na les kanadský, kde je údajně medvedů víc, než lidí a králíků dohromady.

Letadlo by mělo přistát na letišti a ne v lese zamořeném medvědy. To však není tak velký problém. Potom si stačí vyhlédnout někoho, kdo má loveckou licenci, pušku, auto s náhonem na obě nápravy, lovecký lístek a především ochotu vás odvézt do lesa a ukázat "černej pařez s ušima", což je náš medvěd.

Přeletěl jsem přes kousek oceánu, a vyrazil s kamarádem na lov. Lesní cestou jsme dojeli na správnou paseku, v dešti složili horu výstroje a postavili kemp. Jezdili jsme v nádherných horách s vyhlídkami na mořské fiordy a vodopády. Počítat srnky a divoké husy, které jsme potkali, přestalo mít brzo smysl. Jeden medvěd, jako černá koule, pospíchal přes cestu někam úplně jinam. Druhý den, pozdě odpoledne náš paštikovej podlehl akutní otravě olovem a padl jako "šranky" s prostřelenou míchou prvého krčního obratle. "To aby se nepoškodilo žádné maso a neplýtvalo patronami." Surovina k výrobě paštiky nám ležela u nohou. Konečně jsem mohl začít spolupracovat i já. Medvědovi jsme museli odložit kabát, zabalit tábor, vše naložit, udělat test masa pod mikroskopem a odjet ke sporáku s troubou. Potom jsme mohli přikročit k vlastní výrobě paštiky.

Jednoduchý recept na deset kilo medvědí paštiky...................

Vezmeme jednoho středně velkého černého medvěda /ursus americanus/ o hmotnosti kolem 150kg, aby jsme získali 5 až 5.5kg jater.

Odblaněná a na jemno umletá játra smícháme s 2.5 kg vařeného mletého medvědího masa, 1kg škvařeného medvědího sádla, 20 vejci bez skořápek, 20 žemlemi namočenými alespoň dvě hodiny ve dvou litrech plnotučného mléka, jednou hlavou česneku, 20dkg cibule, 1.5dkg čerstvého zázvoru a dochutíme hrstí mletého černého pepře, dvěmi hrstmi soli, třemi hrstmi majoránky, lžicí bílého pepře, dvěmi lžícemi čerstvě nasekaného tymiánu, lžičkou muškátového květu, dvěmi lžícemi Vegety a vše zamícháme.

Hmotu necháme odležet po dobu, nežli dopijeme první láhev Opilínu. Z vepřového sádla nakrájíme jemné plátky kterými vyložíme formy, které naplníme odleželou směsí. Pečeme 90 minut při teplotě 350oF. Vůně pečení zaručí, že návod na skladování paštiky je zbytečný. Exotickou lahůdkou je i medvědí Tatarský biftek, polévka z tlap a celé spectrum gulášů.

John Sadilek, Vancouver, B.C.

Comments